Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ТОП новини

Двойникът. Пътешествие в огледалния свят

„Азът като съвършена марка, Азът като дигитален аватар, Азът като мина за данни, Азът като идеализирано тяло, Азът като расистка и антисемитска проекция, детето като огледало на собствения Аз, Азът като вечна жертва. Тези двойници имат едно общо нещо: всички те са начини да не виждаме. Да не виждаме ясно себе си (защото сме толкова заети да представяме идеализирана версия на себе си), да не виждаме ясно другия (защото сме толкова заети да проектираме върху другите онова, което не можем да понесем да видим у себе си) и да не виждаме ясно света и връзките между нас (защото сме се саморазграничили и сме възпрели зрението си). Мисля, че това повече от всичко друго обяснява странното усещане за нашия исторически момент с всичките му огледални образи, синтетични същности и измислени реалности. В крайна сметка става дума за това кого и какво не можем да видим – в миналото, в настоящето и в бъдещето, което лети устремно към нас.“ – Нейоми Клайн.
С помощта на Зигмунд Фройд, Джордан Пийл, Алфред Хичкок, Бел Хукс и други съучастници журналистката Нейоми Клайн се изправя срещу странните двойници, които са станали нещо толкова съкровено и близко като изкривено отражение в огледалото. Има ли изход от огледалния свят? \\\"⬇️\\\"
„Двойникът. Пътешествие в огледалния свят“: https://bitly.cx/U5wM

 

Какво би станало, ако една сутрин се събудите и откриете, че сте се сдобили с друго Аз – двойник, който е почти като вас и все пак изобщо не е като вас? Какво би станало, ако този двойник споделя много от вашите интереси, но по един изкривен, обърнат с главата надолу начин и подкрепя каузи, срещу които сте се борили цял живот?

Неотдавна Нейоми Клайн има точно такова преживяване – натъква се на двойник, чиито възгледи смята за отблъскващи, но чието име и публична личност са достатъчно сходни с нейните, за да накарат мнозина да се питат коя коя е.

Тук тя насочва погледа си навътре към нашите психични пейзажи и навън към възможностите за изграждане на надежда в условията на преплитащи се икономически, медицински и политически кризи. С помощта на Зигмунд Фройд, Джордан Пийл, Алфред Хичкок, Бел Хукс и други съучастници Клайн проявява хаплив хумор и тънък усет за смешното, за да се изправи срещу странните двойници, които ни преследват и които са станали нещо толкова съкровено и близко като изкривено отражение в огледалото.

Съчетавайки забавни спомени със смразяващи репортажи и анализи, разчистващи наслоените предразсъдъци, Клайн се опитва да разбие това огледало и да очертае път отвъд отчаянието. „Двойникът“ задава въпроса: какво пренебрегваме, докато излъскваме и усъвършенстваме дигиталните си отражения? Възможно ли е да се отървем от двойниците си и да преодолеем патологиите на културата на удвояването? Можем ли да създадем политика на колективна грижа и да направим истинска равносметка на историческите престъпления? Резултатът е едно откровение за начина, по който много от нас мислят и чувстват днес – и една интелектуална приключенска история за нашето съвремие.

Нейоми Клайн (родена на 8 май 1970 г.) е канадски журналист, автор и активист, известна с нейните политически анализи и критика на корпоративната глобализация. От 2011 г. е в Управителния съвет на международната организация за борба с глобалното затопляне и въглеродните емисии.

През 2016 г. Клайн получава наградата за мир на Сидни за нейното активно по отношение на климатичните промени. Клайн често се появява в глобални и национални класации за най-влиятелните мислители на нешето време.

Тя е сред най-популярните лица на глобалното движение за социална справедливост, станало световноизвестно покрай протестите срещу Световната търговска организация през 1999 г., в Сиатъл. У нас тя е известна и с другите си две книги. В първата от тях – „Без лого“ – тя анализира феномените на рекламната индустрия и консуматорската култура в развитите страни, както и експлоататорските фабрики в Югоизточна Азия. „Без лого“ стана настолна книга за алтерглобалисткото движение. Втората й книга – „Огради и прозорци“ – е сборник от текстове, отразяващи масовите протести в цял свят против организациите, символ на корпоративната глобализация. По думите на авторката тази книга е от фронтовата линия на дебата за това каква глобализация искаме – на корпорациите или на хората. Нейоми Клайн не се страхува да застане на страната на хората.

Подобни публикации

Back to top button